25 maja 2020

Sposób na złość

                                                          Sposób na złość.

     Złość jest naturalną emocją, odczuwa ją każdy z nas, i my dorośli i nasze dzieci. Warto jest rozmawiać z dziećmi o ich złości, zauważać, kiedy odczuwają złość, co ich denerwuje, które sytuacje działają na nie bardzo pobudzająco.

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie ze złością. Przytoczę Państwu tylko kilka, takie które również ćwiczymy w trakcie wspólnych zajęć.

            Możemy dzieciom opowiedzieć (lub przeczytać znalezioną w internecie) jakąś bajkę o „ Złościuchu”, który namawia do robienia złych rzeczy. Następnie poprośmy dziecko, żeby narysowało tego „Złościucha” – w taki sposób,w jaki ono sobie go wyobraża. Możemy porozmawiać tu z dzieckiem o tym, kiedy ono się złości, czy jemu także zdarza się „posłuchać” „Złościucha”. Niech dziecko poda przykłady takich sytuacji.

Następnie  pokazujemy dziecku rożne sposoby radzenia sobie ze złością, z tym właśnie „Złościuchem”.Są to między innymi:

– spokojne oddychanie – wdech nosem, wydech ustami: powtarzamy to co najmniej 5 razy;

– powolne liczenie do 10;

-narysowanie swojej złości („Złościucha”), potem podarcie kartki i wrzucenie do kosza; pożegnanie swojej złości;

– wytupanie swojej złości ( możemy narysować na kartce papieru kształt stóp lub butów i pokazać miejsce wytupania złości, kiedy widzimy,że dziecko zaczyna się denerwować);

– zgniatanie papieru,gniecenie z papieru kulek; potem rzucanie nimi do kosza, pudełka, pojemnika;

Dziecko uczy się w ten sposób, że złość jest naturalnym uczuciem i każdy go doświadcza, ale należy nauczyć się radzić sobie ze złością, żeby nie doprowadzić do wyrządzenia komuś krzywdy lub jakiejś szkody.

Życzę powodzenia  w wykonywaniu ćwiczeń!

Zuzanna Zubowicz psycholog